XVI. Kerület Cégkereső – Cégek, üzletek


hirdetes

Érdekli, hogy mi történik a többi kerületben és Budapesten? Akkor Önnek találták ki a budapesti hírportált és cégek gyűjteményét, mely a Helyitipp névre hallgat. A nevéből adódik, hogy nem csak kerületi hírekkel foglalkozik, hanem egyfajta információs portál, vagyis tipp azok számára, akik Budapesten belül érdeklődnek és tájékozódnak. A Helyitipp egy kiszolgáló központ, ahonnan elérhető az összes budapesti kerület, cég, vállalkozás vagy bármilyen üzlet és bolt.

Budapest, XVI. kerület története

gizella_kastely.jpg A 16. kerület a pesti oldal keleti részén, a Szilas patak két partján terül el. Három főváros környéki település – Csömör, Kistarcsa, Nagytarcsa – és négy budapesti kerület határolja. Budapest XVI. kerületét 1950-ben hozták létre, amikor a négy nagyközséget – Cinkota, Rákosszentmihály, Mátyásföld, Sashalom – egyesítették, és Budapesthez csatolták. Ebben a kerületben működött az időközben már megszűnt világhírű Ikarus gyár is, melyből az utolsó autóbusz 2007 decemberében gördült ki.

A 16. kerület városrészei

Árpádföld

Ez a városrész a 19. század végi kialakulása óta – és az 1950-es egyesítést megelőzően –Csömörhöz, majd Rákosszentmihályhoz, végül Cinkotához tartozott. Mai elnevezését 1935-ben kapta.

Cinkota

Már a XI. században megemlítik ezt a vidéket: itt zajlott le a mogyoródi csata. A török hódoltság alatt – sok más területhez hasonlóan – ez a terület is elnéptelenedett, majd szlovákok népesítették be újra.
Cinkota önálló község volt, magában foglalta Árpádföldet, Mátyásföldet és Sashalmot is.

Mátyásföld

Ezt a területet a XIX. század vége felé vásárolta meg Kunkel Imre nyaralótelep alapításának céljából. A telep névadójának választott Mátyás király szobrát a millenniumra állították fel a Mátyás téren. A telep villámgyorsan fejlődésnek indult: saját temploma, iskolája, strandfürdője lett. 1933-ban önállósult, nagyközségi rangot kapott.

Rákosszentmihály

A középkorban egy önálló község, Pusztaszentmihály állt ezen a területen. Nevét a Szent Mihálynak szentelt templomról kapta. A török megszállás alatt ez a vidék is elnéptelenedett, majd szlovákokat telepítettek ide. A XIX. században Csömörhöz tartozott, majd a XX. század elején önálló nagyközség lett.

Sashalom

A XIX. század végén vásárolta meg az akkor még Cinkotához tartozó területet Ehmann Viktor vendéglős. Felparcelláztatta és lakóterületet alakított ki rajta, melyet Cinkota-Ehmanntelepnek neveztek. A HÉV elindítása után a település rohamos fejlődésnek indult, és még Ehmann életében, 1923-ban vált ki Cinkotából, mint önálló nagyközség – Sashalom néven.

Látványosságok a XVI. kerületben

  • Cinkotai evangélikus templom
  • Cinkotai római katolikus templom
  • Gizella-kastély